PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, będzie kontynuowała przygotowania projektu nowego źródła niskoemisyjnego w Elektrowni Rybnik w wariancie bloku gazowo-parowego o mocy ok. 800 MW.

elektrownia-rybnik.jpg

Podstawowym paliwem dla nowej jednostki w Elektrowni Rybnik będzie gaz ziemny wysokometanowy w ilości ok. 1 mld m3 rocznie z potencjalną możliwością współspalania wodoru. Projekt będzie przygotowywany w harmonogramie umożliwiającym udział w aukcjach Rynku Mocy w IV kwartale 2022 r., z pierwszym terminem dostaw na 2027 rok.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna inwestuje w aktywa zasilane niskoemisyjnym gazem. Stawia na najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, które pozwolą uzyskać wysoką sprawność aktywów i docelowo zmieniać się w kierunku coraz bardziej przyjaznemu środowisku. Realizacja projektu istotnie przyczyni się do wypełnienia celów klimatycznych UE. Jednostka będzie elastycznym źródłem, umożliwiającym bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE – powiedziała Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Budowa nowego niskoemisyjnego źródła w Elektrowni Rybnik pozwoli na zapewnienie ciągłości produkcji energii w zakładzie o blisko 50-letniej historii, który na stałe wpisał się nie tylko w energetyczną mapę Polski, ale również krajobraz miasta.

PGE GiEK realizuje obecnie w Elektrowni Dolna Odra projekt budowy dwóch niskoemisyjnych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1340 MW. Spółka przekazała już teren budowy wykonawcy inwestycji, którym jest konsorcjum firm w składzie: Polimex Mostostal, jako lider oraz General Electric Global Services GmbH oraz General Electric International Inc. Zgodnie z kontraktem początek eksploatacji nowych bloków energetycznych, zasilanych „błękitnym paliwem", planowany jest na IV kwartał 2023 r.

***

Elektrownia Rybnik jest największą elektrownią na Górnym Śląsku, a tym samym należy do grona największych elektrowni w Polsce. Jest elektrownią kondensacyjną i blokową. Podstawowa działalność zakładu to wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Obecnie posiada moc wytwórczą rzędu 1800 MW zainstalowanych w ośmiu blokach.

Rybnicka elektrownia jest zakładem utrzymującym stałą wysoką dyspozycyjność wytwarzania oraz posiadającym duże możliwości regulacyjne, a przy tym osiągającym dużą efektywność w redukcji emitowanych zanieczyszczeń.

kartka_elr.jpg

 

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, wesprze rybnicki samorząd, doposażając w sprzęt komputerowy pracownie szkolne w Zespole Szkół nr 6 oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11.

elektrownia-rybnik.jpg

Rybnicka elektrownia, należąca do PGE GiEK, od początku swojego istnienia wspiera lokalną społeczność oraz współpracuje z samorządem miejskim, przekazując darowizny celowe oraz sponsorując wydarzenia o charakterze kulturalnym oraz edukacyjnym. W latach ubiegłych były to m.in. coroczne Dni Rybnika, Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie czy Festiwal Nauki.

Każdego roku realizujemy szereg działań na rzecz lokalnej społeczności we wszystkich lokalizacjach naszej spółki, przeznaczając na ten cel ogromne środki finansowe. Tego typu projekty, jak wsparcie placówek oświatowych, są w tym roku niezwykle ważne, z powodu wprowadzonego zdalnego nauczania, które chroni nasze dzieci oraz nauczycieli przed zakażeniem. Nasza spółka walczy ze skutkami pandemii koronawirusa na wielu płaszczyznach, wspierając zarówno placówki służby zdrowia, straż pożarną, domy pomocy społecznej – powiedziała Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Nasz zakład przez prawie 50 lat swojego istnienia wpisał się na stałe w krajobraz miasta i funkcjonowanie społeczności lokalnej. Zawsze staraliśmy się dzielić tym, co mamy. Bardzo nas cieszy, że w tym trudnym i wyjątkowym roku możemy wesprzeć doposażenie pracowni szkolnych w sprzęt komputerowy. Mamy nadzieję, że dzięki temu poprawi się komfort pracy nauczycieli, a uczniowie uzyskają większy dostęp do możliwości codziennej nauki – powiedział Krzysztof Matula, dyrektor Elektrowni Rybnik.

W 2020 roku w ramach zawartych umów wsparcie otrzyma Zespół Szkół nr 6, który jest placówką integracyjną i kształci osoby niepełnosprawne na poziomie ponadpodstawowym, pomagając im zdobyć zawód, oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11, będący jedną z największych placówek oświatowych w mieście, do której uczęszcza prawie siedmiuset uczniów. Obie szkoły zostaną wyposażone w sprzęt komputerowy oraz specjalistyczne oprogramowanie.

4 listopada w Bełchatowie rozpoczął się cykl spotkań zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej z pracownikami spółek z Grupy Kapitałowej PGE. Pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli zarządu PGE, w tym Wojciecha Dąbrowskiego – prezesa zarządu, odbyło się w największej Spółce w Grupie – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

spotkanie_pge-giek_0411.jpg

Spotkanie z pracownikami PGE GiEK było pierwszym z cyklu spotkań w Grupie Kapitałowej PGE z zarządem PGE Polskiej Grupy Energetycznej. PGE GiEK reprezentował cały zarząd, w tym Wioletta Czemiel-Grzybowska – prezes zarządu. Prezes Wojciech Dąbrowski wyjaśniał jak strategia wpłynie na segment wytwarzania konwencjonalnego i odpowiadał na pytania i wątpliwości pracowników, którzy uczestniczyli w spotkaniu w formule online.

Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego spotkania i dziękuję Pracownikom PGE GiEK, że tak licznie w nim uczestniczyli. Mam nadzieję, że odpowiedzieliśmy na większość pytań i rozwialiśmy chociaż część wątpliwości, które są naturalne przy wprowadzaniu tak kluczowych zmian. Nowa strategia jest tak ważnym dokumentem, że będziemy dalej prowadzić otwartą komunikację jej założeń. Zarząd PGE jest do dyspozycji wszystkich pracowników. Jak tylko sytuacja na to pozwoli, będziemy chcieli doprowadzić do organizacji bezpośrednich spotkań z pracownikami – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

prezes-pge_wojciech_dabrowski_0411.jpg

Pytania pracowników dotyczyły m.in. wydzielenia części konwencjonalnej z Grupy PGE i przejęcia jej przez nowy podmiot, gwarancji zatrudnienia oraz perspektyw dla mieszkańców Bełchatowa i regionu. Prezes Dąbrowski podkreślił, że w Grupa PGE będzie wspierała rozwój regionu bełchatowskiego, dla którego transformacja oznacza nowe perspektywy rozwoju. Nowa Strategia Grupy PGE została przygotowana w taki sposób, aby przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Pracownicy pytali także o wykorzystanie istniejącej infrastruktury energetycznej elektrowni Bełchatów, a także, w jaki sposób PGE chce zrealizować zmiany w strukturze zatrudnienia. Prezes Dąbrowski informował, że nowa strategia Grupy nie wiąże się ze zwolnieniami, ponieważ redukcja zatrudnienia zarówno w perspektywie dziesięciu, jak i trzydziestu lat zachodzić będzie ze względu na strukturę demograficzną w zakładach pracy.

Spotkania zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna odbywać się będą cykliczne.

Zarządowi naszej spółki zależy na bezpośredniej komunikacji z pracownikami. Już w czerwcu, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, odwiedziliśmy wszystkie lokalizacje spółki i odpowiadaliśmy na pytania pracowników. Jestem pewna, że tylko przejrzysta komunikacja z naszymi Pracownikami, pozwoli rozwiać wszystkie wątpliwości – podkreśliła prezes Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Pracownicy PGE GiEK mogli na bieżąco śledzić transmisję ze spotkania online.

Tego samego dnia odbyło się również spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych, na które zaproszeni zostali wszyscy przedstawiciele organizacji związkowych działających w strukturach PGE GiEK. W spotkaniu wziął udział jedynie przedstawiciel jednego związku, zrzeszającego pracowników Elbest sp. z o.o. Pozostałe organizacje społeczne nie były zainteresowane spotkaniem z przedstawicielami Zarządu PGE i omawianymi na nim kwestiami.

Informujemy, że zgodnie z zasadami korzystania z zapory czołowej zbiornika wodnego w Rybniku do celów rekreacyjnych, zapora zostaje zamknięta na okres zimowy, tj. od 1 listopada 2020 roku do 31 marca 2021 roku.

zapora-rybnik.jpg

Przypominamy, że zapora jest dostępna dla wszystkich spacerowiczów oraz rowerzystów wyłącznie w okresie letnim.

Zapraszamy ponownie od 1 kwietnia przyszłego roku.

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE wsparła organizację zajęć sportowych, treningów oraz udział w zawodach sportowych zawodników judo z Kejza Team Rybnik.

kejza_pge-giek2.jpg

 

Wsparcie sportu amatorskiego, a zwłaszcza inicjatyw skierowanych do dzieci i młodzieży,to jeden z celów PGE GiEK, która od lat angażuje się aktywnie w życie lokalnych społeczności – mówi Wioletta Czemiel – Grzybowska, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

Rybnicka elektrownia wspiera klub Kejza Team Rybnik od kilku lat. To dla nas niezmiernie ważne, że dzięki naszej pomocy klub może odnosić sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej, ale przede wszystkim szkolić młodych zawodników i pokazywać im,jak ważna jest aktywność fizyczna w codziennym życiu – powiedział Krzysztof Matula, dyrektor PGE GiEK Oddział Elektrownia Rybnik.

kejza_pge-giek3.jpg

 

Klub Kejza Team Rybnik szkoli około 200 zawodników z Rybnika i okolic. W klubie trenują zarówno przedszkolaki jak i seniorzy. Zawodnikiem klubu jest między innymi obecny, sześciokrotny już, Mistrz Polski w judo w kategorii do 90 kg Piotr Kuczera.

Cieszymy się z zaufania, jakim już po raz kolejny obdarzyła nas rybnicka elektrownia – mówi Artur Kejza, prezes zarządu klubu oraz Trener Roku 2015 Polskiego Związku Judo.– Sukcesami klubu pokazujemy, że warto inwestować w sport oraz dawać młodym ludziom okazję do poznania swoich możliwości. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom i wsparciu coraz więcej przedszkolaków, młodzieży, ale także seniorów będzie mogło się przekonać, jaką frajdę sprawia sportowa rywalizacja i aktywność fizyczna.

kejza_pge-giek1.jpg

Dziś w Rybniku rozpoczyna się kolejna edycja Wielkiego Sprzątania Rzeki Rudy.PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, wsparła to wydarzenie kontynuując wieloletnie zaangażowanie rybnickiej elektrowni w jego organizację. Akcja potrwa do niedzieli 4 października.

sprzatanie_rudy.jpg

 

Akcja sprzątania rzeki Rudy jest organizowana od 11 lat na terenie Rybnika i okolic.Jej inicjatorami są członkowie Stowarzyszenia „Aktywni”, którzy zachęcają mieszkańców miasta do oczyszczenia z różnego rodzaju odpadów z rzeki, stanowiącej wizytówkę i nieodłączny element krajobrazu Rybnika. Rzeka Ruda ma szczególne znaczenie dla rybnickich energetyków, bo dzięki niej istnieje jezioro rybnickie, czyli sztuczny zbiornik wodny chłodzący bloki energetyczne elektrowni.

Rybnicka elektrownia od wielu lat angażuje się w działania służące ochronie środowiska,nie tylko inwestując w instalacje proekologiczne, ale też wspierając akcje takie jak ta i dbając o nasze najbliższe otoczenie, czyli park krajobrazowy znajdujący się w naszym sąsiedztwie. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest środowisko naturalne, a rzeka Ruda to nie tylko rzeka zasilająca nasz zbiornik wodny, lecz także popularne miejsce spacerów i rekreacji rybniczan – mówi Krzysztof Matula, dyrektor Elektrowni Rybnik.

W tegorocznej akcji sprzątania rzeki oraz jej nabrzeża wezmą udział m.in. kajakarze, piechurzy oraz biegacze.

Więcej szczegółów oraz kontakt do organizatora na stronie: www.aktywni.net.pl.

plakat-aktywni-2020.jpg

 

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE została sponsorem tegorocznej edycji projektu Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska „Daj mi szansę” realizowanego przez Klub Olimpiad Specjalnych „Promyk” w Rybniku. Projekt popularyzuje zajęcia i zawody dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

olimpiady-specjalne_1.jpg

 

– Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna  to firma, która realizując swoją podstawową misję, jaką jest zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego w milionach polskich  domów, nie zapomina o społecznej odpowiedzialności biznesu. W sposób przejrzysty, odpowiedzialnie budujemy swój wizerunek i dobre relacje z otoczeniem, dlatego cieszymy się, że możemy wziąć udział w kolejnym ważnym projekcie. Warto wspierać osoby z niepełnosprawnością intelektualną i warto kibicować Olimpiadom Specjalnym. Przyłączając się z wielką dumą do tej akcji, będziemy z zaangażowaniem obserwować jak te wyjątkowe osoby pracują na treningach i rywalizują podczas zawodów, pokonując wiele przeciwnościpodkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska prezes zarządu PGE GiEK.

„Daj mi szansę” to projekt realizowany od 2016 roku i współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Polega on na organizacji zajęć i zawodów bowlingowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest to wspólna inicjatywa rybnickiego Koła Olimpiad Specjalnych „Promyk” oraz pracowników Elektrowni Rybnik, którzy trenują niepełnosprawnych zawodników w swoim czasie wolnym.

olimpiady-specjalne_2.jpg

 

Zawody organizowane w ramach projektu „Daj mi szansę” wpisały się już na stałe w kalendarz wydarzeń nie tylko KOS „Promyk”, ale także miasta. Z roku na rok nasze działania zataczają coraz większy krąg i przyciągają więcej osób chętnych po pomocy i zabawy. Cieszymy się,że dzięki naszej wspólnej inicjatywie zawodnicy mogą poznać ducha sportowej rywalizacji oraz drużynowej współpracy – mówi Mariusz Watoła, kierownik sekcji bowlingowej przy Fundacji PGE EC, pracownik elektrowni oraz Wolontariusz Roku 2016 Miasta Rybnik.

Sport dla zawodników z niepełnosprawnościami pozwala nie tylko na rozwój fizyczny, ale również pełni ważną funkcję integracyjną ze środowiskiem zewnętrznym. Zawodnicy uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. To także doskonała okazja do dzielenia się radością ze zdobytych nagród oraz nawiązywania przyjaźni pomiędzy rodzinami, innymi zawodnikami i społecznością lokalną.

W projekcie w roku obecnym bierze udział 64 zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy trenują w Rybniku, ale także reprezentują Klub „Promyk” na arenie ogólnopolskiej.

Finał projektu „Daj mi szansę” wraz z zawodami finałowymi i galą wręczenia odznaczeń zwycięskim drużynom zaplanowany został na grudzień.

olimpiady-specjalne_3.jpg

 

23 lipca Fundacja PGE Energia Ciepła, nadzorowana przez spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, przekazała na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku darowiznę w wysokości 95 tysięcy złotych. Ofiarowana kwota przeznaczona zostanie na zakup środków ochrony indywidualnej pracowników szpitala związanych z epidemią COVID-19.

przekazanie-czeku-od-fundacji-pge-ec_1.jpg

Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji PGE Energia Ciepła przekazały na ręce Bożeny Mocha-Dziechciarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 3 w Rybniku czek o wartości 95 tysięcy złotych.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna nigdy nie była obojętna na to, co dzieje się w otoczeniu jej zakładów. Jako największy producent energii elektrycznej zatrudniający prawie 15 tysięcy pracowników w kraju walczymy z koronawirusem na wielu frontach chroniąc zdrowie załogi i tym samym wspierając administrację rządową. Chylimy czoła całemu personelowi medycznemu za codzienne poświęcenie. Mamy nadzieję, że pieniądze, które dziś przekazujemy pomogą szpitalowi, ale także nam wszystkim przejść bezpiecznie przez ten trudny okres – powiedziała Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Przekazane środki przeznaczone są na zakup środków ochrony osobistej pracowników szpitala, m.in. specjalistycznych maseczek, rękawiczek oraz środków do dezynfekcji.

Wojewódzki szpital w Rybniku jak większość placówek w dobie ogólnokrajowej pandemii, znalazł się na pierwszej linii walki z COVIDEM. Jak zawsze w trudnych sytuacjach możemy liczyć na sprawdzonych przyjaciół - a takim przyjacielem szpitala jest Fundacja, która po raz kolejny nas wspiera. Środki przekazane na zakupy związane z szeroko rozumianym zabezpieczeniem Pracowników Szpitala przed epidemią, skutecznie wspomogą nas w obecnej sytuacji. Fundacja doskonale rozumiejąc potrzeby zdrowotne regionu celnie i skutecznie wspomaga lokalną społeczność za co w imieniu szpitala, personelu a także pacjentów składam serdeczne podziękowanie – powiedziała Bożena Mocha-Dziechciarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 3 w Rybniku.

Wszyscy mamy świadomość wyzwań, jakie stoją dziś przed całym społeczeństwem, a w szczególności przed personelem medycznym. Jesteśmy bardzo wdzięczni medykom, którzy codziennie wykonują ogromną pracę, opiekując się chorymi na COVID-19, niejednokrotnie narażając własne zdrowie i życie. Solidarnie podjęliśmy działania wobec tej trudnej sytuacji i mając na uwadze bezpieczeństwo lekarzy, pielęgniarek oraz sanitariuszy tym symbolicznym gestem chcemy wyrazić wdzięczność za ich poświęcenie – powiedziała Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji PGE Energia Ciepła.

Fundacja PGE Energia Ciepła przekazała w 2018 roku, na rzecz Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim darowiznę w wysokości 250 tys. złotych na realizację przygotowania zaplecza zabiegowego pod zabiegi operacyjne i pracownie zabiegowe, szczególnie chirurgii onkologicznej jamy brzusznej. W lutym 2019 roku Fundacja wsparła Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, przekazując 300 tys. złotych na zakup nowej specjalistycznej neonatologicznej karetki ratującej zdrowie i życie noworodków, a we wrześniu kwotą 150 tys. utworzenie Pracowni Elektroterapii i Elektrofizjologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, która będzie zajmować się wszczepieniami kardiostymulatorów, defibrylatorów i gdzie wykonywane będą zabiegi ablacji oraz krioablacji.

Fundacja PGE Energia Ciepła jest organizacją pożytku publicznego. Zakres działalności Fundacji obejmuje zarówno ochronę i promocję zdrowia, jak i działania oświatowe, edukacyjne, kulturalne i sportowe. Fundacja PGE Energia Ciepła uczy świadomego korzystania z zasobów energetycznych ziemi, wyzwala energię do poszukiwania i tworzenia rozwiązań dla lepszej jakości życia wszystkich ludzi, wspiera rozwój lokalny.

Fundacja PGE Energia Ciepła w Rybniku, nadzorowana przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, to jeden z najbardziej znanych ośrodków edukacyjnych, sportowych i rekreacyjnych w regionie. O letniej działalności fundacji mówi Katarzyna Dutkiewicz, Prezes Zarządu fundacji.

katarzyna-dutkiewicz_prezes-fundacji-pge-ec.jpg

Fundacja od lat organizuje wypoczynek letni dla dzieci. Czy podobnie będzie w tym roku?

Tak, podobnie jak w latach ubiegłych, i w tym roku dzieci będą mogły spokorzystać z półkolonii. Ta forma letniego wypoczynku ma dziś szczegółne znaczenie, stanowiąc często jedyną alternatywę na wakacje. Półkonie dla dzieci od 7 do 12 lat organizujemy od połowy lipca do końca sierpnia z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. W tym roku wypoczynek odbędzie się pod hasłem „Uniwersytet Wakacyjny”. Po raz pierwszy nasze półkolonie przygotowaliśmy we współpracy z Fundacją JSW. Wychodząc naprzeciw temu, że z powodu pandemii wiele polskich rodzin znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, przedstawiliśmy rodzicom ofertę, gdzie całkowity koszt uczestnictwa dziecka w tygodniowum turnusie, to tylko 100 zł. Dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach sportowych, różnych warsztatach oraz wycieczkach po ciekawych miejscach regionu.

Pandemia koronawirusa zmieniła zasady pobytu w tego typu obiektach. Jakie zasady obowiązują na terenie fundacji?

Ten rok jest dla nas wszystkich wyjątkowy. Obecnie działają już wszystkie strefy fundacji, w tym basen, saunarium, zakład rehabilitacji leczniczej czy siłownia. Nowością dla wszystkich z pewnością będzie fakt, że basen kryty – zwyczajowo zamknięty latem – w tym roku będzie dostępny dla wszystkich miłośników pływania. Przygotowaliśmy oferty specjalne na okres wakacji, zachęcamy do zapoznania się z ich szczegółami na naszej stronie internetowej i facebookowej. Jednocześnie chciałabym podkreślić, że wszystkie strefy fundacji zostały dostosowane do aktualnie obowiązujących wymogów bezpieczeństwa epidemicznego. Zdrowie naszych gości jest absolutnym priorytetem.

Za nami trudny okres związany z zamknięciem obiektów sportowych w związku z pandemią. Jak Państwo poradziliście sobie z tą nietypową sytuacją?

Podobnie jak wszystkie tego typu obiekty w kraju, także nasz był zamknięty przez okres 3 miesięcy. Skupiliśmy się w tym czasie przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa naszym gościom oraz pracownikom. Ten okres wykorzystaliśmy również na bieżące remonty pomieszczeń i infrastruktury.

Czy może Pani zdradzić, jakie plany ma Fundacja na resztę bieżącego roku?

W planie na ten rok mamy szereg wydarzeń, które praktycznie od początku są związanez fundacją i Rybnikiem, m.in. Rybnicki Festiwal Fotografii czy turniej artystyczny „Pojedynek na Słowa”. Chcielibyśmy zorganizować zawody pływackie „Otylia Swim Tour” oraz spotkania dla dzieci i seniorów. Najbliższe miesiące to dla nas nie tylko kontynuowanie dotychczasowej działalności na rzecz społeczności lokalnej, ale także realizacja nowych projektów.

Szczegóły dotyczące działalności fundacji na stronie https://fundacjapgeenergiaciepla.pl/

fundacja-pge-energia-ciepla.jpg

15 czerwca, po przerwie spowodowanej pandemią, swoją działalność wznowiły obiekty Fundacji PGE Energia Ciepła w Rybniku, nadzorowanej przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółkę z Grupy PGE. Stosując się do procedur i wytycznych, można korzystać ze strefy basenu, sauny, siłowni, fitnessu, rehabilitacji oraz relaksu.

obiekty-fundacji-pge-w-rybniku.jpg

Cieszymy się, że znowu możemy szeroko otworzyć nasze drzwi, zapraszając mieszkańców do skorzystania z bogatej oferty obiektów Fundacji – mówi Katarzyna Dutkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji PGE Energia Ciepła. Strefy basenu, sauny, siłowni, fitnessu, rehabilitacji oraz relaksu są ponownie dostępne. Przestrzegamy zasad ograniczonej ilości osób na terenie poszczególnych obiektów, dezynfekcji oraz dystansu społecznego. Priorytetem dla nas jest zdrowie i bezpieczeństwo Gości, dlatego prosimy o wyrozumiałość, a nade wszystko o stosowanie się do procedur i wytycznych – podkreśla Katarzyna Dutkiewicz.

Od wielu lat Fundacja organizuje półkolonie letnie dla dzieci. Nie inaczej będzie podczas nadchodzących wakacji, kiedy to najmłodsi, ze względu na bieżącą sytuację związaną z pandemią koronawirusa, mają ograniczone możliwości skorzystania ze zorganizowanego wypoczynku. Dzieci będą mogły część lata spędzić wraz z Fundacją, uczestnicząc w licznych atrakcjach oraz aktywnie i bezpiecznie spędzić wolny czas.

Fundacja PGE Energia Ciepła nadzorowana przez spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, jest organizacją pożytku publicznego, której obszar funkcjonowania obejmuje zarówno ochronę i promocję zdrowia, jak i działania oświatowe, edukacyjne, kulturalne i sportowe. W swoich zasobach posiada m.in. krytą pływalnię, sauny, grotę solną, siłownię oraz zakład rehabilitacji leczniczej, z których od lat chętnie korzystają mieszkańcy Rybnika i okolic. W 2019 roku z oferowanych usług skorzystało ponad 165 tys. klientów. Fundacja stara się kształtować i wychowywać dzieci oraz młodzież pomagając rozwijać ich pasje i talenty. Temu służą m.in. koła zainteresowań o zróżnicowanej tematyce (naukowej, hobbystycznej, edukacyjnej) prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów oraz liczne wydarzenia i projekty adresowane do młodego pokolenia. W kalendarzu wydarzeń Fundacji nie brak również oferty dla dorosłych hobbystów oraz seniorów.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą Fundacji na stronie internetowej www.fundacjapgeenergiaciepla.pl  oraz na Facebooku. Obiekt Fundacji znajduje się na ul. Podmiejskiej 43 w Rybniku.

Zapraszamy również do skorzystania z pozostałych obiektów rekreacyjnych i hoteli z Grupy PGE. Do dyspozycji gości są: hotel Wolin usytuowany nad morzem, Krynica w Beskidach, Solina w Bieszczadach, Ośrodek Krasnobród, a także obiekty w woj. łódzkim: Wodnik pod Bełchatowem, Sport usytuowany w centrum Bełchatowa oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna.

Kampania społeczna PGE Polskiej Grupy Energetycznej „Polskie – kupuję to!” zachęca  Polaków do kupowania krajowych produktów i usług. Akcję zainicjowali pracownicy PGE, a Grupa zdecydowała się ją wesprzeć i nadać jej ogólnopolski wymiar. Do Grupy PGE należy m.in. Elektrownia Rybnik i jej pracownicy również aktywnie włączają się w akcję.

polskie_kupuje-to_1.jpg

Kampanię „Polskie – kupuję to!” cechuje to, że narodziła się z inicjatywy pracowników PGE. W czasie pandemii pracownicy angażowali się w działania wolontariackie, m.in. wspierając infolinię NFZ, otaczając opieką seniorów oraz oddając krew. Jednocześnie wiele polskich firm znalazło się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Aby je wesprzeć, pracownicy Grupy PGE, za pośrednictwem wewnętrznych narzędzi komunikacji, zaczęli polecać sobie polskie produkty.

Akcja rozwija się, a pracownicy dzielą się już nie tylko informacjami o produktach, ale także usługach, oraz polecają sobie ciekawe miejsca na weekendy i wakacje w Polsce.

Górny Śląsk to region, który słynie z wielu produktów tradycyjnych, znanych w całej Polsce, w tym żuru śląskiego czy kołocza. Zachęcamy do odwiedzenia ciekawych miejsc znajdujących się w naszym województwie, takich jak  Zamek w Pszczynie czy Zamek w Ogrodzieńcu, wpisaną na listę UNESCO Kopalnię Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga czy malownicze szlaki turystyczne Beskidu Śląskiego, Cieszyńskiego i Żywieckiego – mówi Krzysztof Matula, p.o. dyrektora PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Rybnik. 

Grupa dostrzegła tę aktywność i zdecydowała się ją wesprzeć. Wewnątrz Grupy PGE stworzony został specjalny blog, który ułatwia pracownikom wszystkich spółek wymianę opinii o polskich produktach. W ten sposób powstało miejsce, dzielenia się informacjami oraz wspierania rodzimych producentów, usługodawców, ale także instytucji kultury. Startująca właśnie ogólnopolska kampania społeczna ma na celu rozszerzenie aktywności pracowników poza Grupę PGE.

To, jak duże znaczenie ma wybór krajowych produktów, pokazały badania firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton. Z jej szacunków wynika, że jeśli kupujemy towary polskich firm, wyprodukowane w naszym kraju, to w Polsce z każdej wydanej złotówki zostaje 79 groszy. Tymczasem przy zakupie towaru importowanego z zagranicy, wytworzonego poza Polską, jest to 24 grosze. Z wyliczeń firmy Grant Thornton wynika także, że gdyby polscy konsumenci zwiększyli zaledwie o 1 proc. zakupy krajowych towarów kosztem importowanych, to w polskiej gospodarce zostawałoby rocznie dodatkowo 6,6 mld zł.

Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Aktywów Państwowych, który od początku koordynuje działania spółek Skarbu Państwa w walce z epidemią i jej skutkami gospodarczymi.

 

Spot: https://www.youtube.com/watch?v=K3b2100YS9s&feature=youtu.be

Landing Page: https://polskiekupujeto.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/polskiekupujeto/

Twitter: https://twitter.com/KupujeTo

Hasztag: #PolskieKupujęTo!

Już od środy, 20 maja zapora czołowa zbiornika wodnego należąca do Elektrowni Rybnik ze spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zostanie otwarta dla spacerowiczów oraz rowerzystów. Konstrukcja o długości 975 metrów stanie się ponownie miejscem rekreacji dla mieszkańców Rybnika i okolic.

Tereny wokół zbiornika wodnego Elektrowni Rybnik to bardzo popularne miejsce wycieczek rybniczan. Dlatego po przerwie zdecydowaliśmy się na udostepnienie zapory dla spacerowiczów i rowerzystów. Chcielibyśmy zachęcić mieszkańców do korzystania z jej uroków zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami – mówi Paweł Noga, p.o. dyrektora oddziału PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Elektrownia Rybnik.

Osoby, które chcą skorzystać ze spacerów po zaporze, muszą pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa wprowadzonych przez administrację rządową i służby sanitarne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, czyli obowiązku zasłonięcia ust i nosa oraz zachowaniu 2 m odległości od innych osób w przestrzeni publicznej. 

zapora-rybnik.jpg

Zapora czołowa powstała w 1972 roku jako część infrastruktury hydrotechnicznej elektrowni. Dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy został utworzony sztuczny zbiornik zakładu zwany Zalewem Rybnickim, który jest popularnym miejscem wypoczynku dla wielu osób. Ma on długość ok. 7 km i mieści niemal 22 mln m3 wody. 

 

Zalew Rybnicki jest najcieplejszym akwenem w Polsce – to tutaj rozpoczyna się co roku letni sezon żeglarski. Na jego wodach odbywają się liczne regaty, zawody surfingowe oraz wędkarskie, natomiast wokół zbiornika zlokalizowane są wielokilometrowe i bardzo popularne ścieżki rowerowe.

Zalew Rybnicki położony na skraju Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, jest też enklawą dla wielu gatunków ptaków. Zimą to jedno z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku. Podwyższona temperatura wody przyciąga nie tylko ptaki związane ze środowiskiem wodnym, ale także ptaki szponiaste i wróblowate. Poza rzadkimi gatunkami wymienionymi w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt pojawiają się tutaj gatunki pospolite: mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa czy kormoran.

zalew-elektrownia-rybnik.jpg

2 stycznia 2020 r. elektrownia w Rybniku stała się częścią PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki z Grupy Kapitałowej PGE,  tworząc Oddział Elektrownia Rybnik.

er-03.jpg

Proces przenoszenia Elektrowni Rybnik ze spółki PGE Energia Ciepła do struktur PGE GiEK rozpoczął się blisko rok temu. Celem prac zespołu projektowego było nie tylko przeniesienie aktywów do linii biznesowej skupiającej duże elektrownie systemowe oraz kopalnie węgla brunatnego, ale także zapewnienie ciągłości działania zakładu oraz dostosowanie go do zmieniających się wymogów środowiskowych.

Przeniesienie elektrowni w Rybniku w struktury PGE GiEK było procesem wielowymiarowym. Uwzględniliśmy wszystkie ważne kwestie techniczne, prawne oraz – co dla naszej spółki szczególnie istotne – sprawy pracownicze- mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.– Przed nami kolejny ważny i wymagający okres, w którym zadbamy o przyszłość zakładu na coraz trudniejszym rynku energii. Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa elektrownia nie tylko dla systemu elektroenergetycznego kraju, ale także dla lokalnej społeczności. 

PGE GiEK Oddział Elektrownia Rybnikjest elektrownią kondensacyjną i blokową. Podstawowa działalność zakładu towytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.Obecnie elektrownia posiada moc osiągalną rzędu 1800 MW zainstalowanych w ośmiu blokach ijest największą elektrownią na Górnym Śląsku, a tym samym należy do grona największych elektrowni w Polsce.Zakład stosuje najwyższej jakości system zarządzania potwierdzony normami ISO 14001, ISO 9001 oraz PN-N-18001 / OHSAS 18001.W Elektrowni Rybnik pracują 573 osoby.

16 września rozpoczęły się spotkania informacyjne dla mieszkańców Rybnika poświęcone programowi „Czyste Powietrze”. Do końca października odbyło się już 14 spotkań, w których wzięło udział około 1000 osób. Organizatorem akcji, przy wsparciu PGE Energia Ciepła i Miasta Rybnika, jest Fundacja Ekologiczna „Ekoterm Silesia”.

Celem akcji informacyjnej prowadzonej przez Fundację i wspieranej przez PGE Energia Ciepła, jest zapoznanie mieszkańców z wymogami dotyczącymi ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Na spotkaniach można dowiedzieć się, kto może starać się o dofinansowanie i w jakiej kwocie, jak wypełnić wniosek, gdzie go złożyć i jak rozliczyć. 

- Jesteśmy zadowoleni, że akcja informacyjna cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Szczególnie w dzielnicach, w których zabudowa jednorodzinna jest dominująca. – mówi Bartłomiej Kozieł, członek zarządu Fundacji Ekologicznej „Ekoterm Silesia”. – Do dzisiaj zorganizowaliśmy spotkania w 14 dzielnicach. Do połowy grudnia odbędą się kolejne. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału, ponieważ, obok wizyty w punkcie konsultacyjnym, jest to okazja do uzyskania wyczerpujących informacji na temat zasad korzystania z programu „Czyste Powietrze”. 

Rządowy program Czyste Powietrze jest zaplanowany do 2029 r. Jego najważniejszym zadaniem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy.

Adresatami programu są właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Do programu mogą także przystąpić osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, który nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. Mogą wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

- Rybnicka elektrownia należąca do PGE Energia Ciepła zaangażowana jest w kwestie związane z poprawą jakości powietrza w Rybniku – mówi Paweł Noga, p.o. dyrektora PGE Energia Ciepła Oddział w Rybniku. – Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć zorganizowaną przez Fundację Ekologiczną „Ekoterm Silesia” akcję informacyjną i edukacyjną skierowaną do mieszkańców. Duże zainteresowanie spotkaniami świadczy o tym, że to ważny element przyszłych zmian w kierunku lepszej jakości powietrza w regionie.

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, działając zgodnie z ideą odpowiedzialności społecznej jest od wielu lat partnerem miast i społeczności lokalnych. Znajduje to odzwierciedlenie w prowadzonych inwestycjach proekologicznych, takich jak np. Program Ograniczenia Emisji czy prace dostosowujące zakłady wytwórcze do nowych wymogów środowiskowych. Spółka angażuje się oraz wspiera wszelkie działania edukacyjne i informacyjne mające na celu walkę o czyste powietrze. 

Spotkania informacyjne dla mieszkańców w ramach programu „Czyste Powietrze” będą nadal organizowane, przy współpracy z radami dzielnic, we wszystkich 27 dzielnicach Rybnika.

Więcej informacji oraz harmonogram spotkań publikowany będzie na bieżąco na stronach:

www.czystepowietrzedlarybnika.pl

www.pgeenergiaciepla.pl

www.rybnik.eu

10 października br. na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku, PGE Energia Ciepła podpisała umowę sponsoringową z Klubem Sportowym ROW 1964 Rybnik. Rybnicka elektrownia wspiera klub od ponad dwudziestu lat.

PGE Energia Ciepła od wielu lat jest partnerem miast i regionów angażując się aktywnie w życie lokalnych społeczności w miastach, w których posiada swoje aktywa oraz wspierając działania m. in. z obszaru sportu. Spółka angażuje się w pomoc inicjatyw sportowych niezawodowych, organizowanych przede wszystkim dla dzieci i młodzieży.  

„PGE Energia Ciepła, do której należy rybnicka elektrownia, od lat angażuje się w życie mieszkańców Rybnika i okolic, w tym wspierając niezawodowy sport młodzieżowy. Cieszymy się, że możemy mieć wkład w podtrzymanie i rozwój działalności Klubu Sportowego ROW, z którym współpracujemy już od wielu lat. W szczególności bliska naszemu sercu jest pomoc dzieciom i młodzieży. Dlatego wspieramy kluby sportowe, które organizują zajęcia dla najmłodszych pokazując im, jak ważny w życiu jest sport”  – powiedział Paweł Noga, p.o. Dyrektora Oddziału PGE Energia Ciepła w Rybniku.

Klub Sportowy ROW 1964 Rybnik od wielu lat prowadzi seniorską drużynę piłkarską, której powstanie zapoczątkowali pracownicy rybnickiej elektrowni. W Klubie działa także sekcja juniorska i młodzieżowa, która współpracuje ze szkołami sportowymi. Obecnie w sekcjach juniorskich klubu trenuje ponad 600 młodych osób.

„Jest dla nas bardzo ważne, że nasz długoletni partner i sponsor, czyli rybnicka elektrownia, wspiera w szczególności sportowe kadry juniorskie i młodzieżowe naszego klubu” – mówi Henryk Frystacki, Prezes Zarządu Klubu Sportowego ROW 1964 Rybnik. – „Dzięki współpracy z PGE Energia Ciepła jesteśmy w stanie zapewnić młodym zawodnikom udział w szkoleniach, wyjazdy na turnieje, ale także zorganizować codzienne treningi. Sukcesy naszych podopiecznych upewniają nas w tym, że warto podejmować wysiłki i zapewniać młodzieży warunki do sportowego rozwoju. Mamy nadzieję, że elektrownia, która dała początek naszej sekcji piłkarskiej, nadal będzie nam w tym pomagać”.

16 września ruszają spotkania informacyjne dla mieszkańców Rybnika poświęcone programowi „Czyste Powietrze”. Spotkania odbędą się we wszystkich dzielnicach miasta. Organizatorem akcji informacyjnej jest Fundacja Ekologiczna „Ekoterm Silesia” przy wsparciu PGE Energia Ciepła i Miasta Rybnika.

- Celem akcji informacyjnej prowadzonej przez Fundację przy wsparciu PGE Energia Ciepła jest zapoznanie mieszkańców z wymogami dotyczącymi ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” – mówi Marek Rojczyk, prezes Fundacji Ekologicznej „Ekoterm Silesia”. - Na spotkaniach będzie można dowiedzieć się, kto może starać się o dofinansowanie i w jakiej kwocie, jak wypełnić wniosek, gdzie go złożyć i jak rozliczyć. Będzie także możliwość zadania pytań ekspertom, którzy na co dzień dyżurują w punkcie konsultacyjnym programu.

Rządowy program Czyste Powietrze zaplanowany jest do 2029 r. Jego najważniejszym zadaniem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Adresatami programu są właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnychz wyodrębnioną księgą wieczystą. Do programu mogą także przystąpić osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, który nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. Osoby takie, mogą wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

- PGE Energia Ciepła wspiera Fundację Ekologiczną „Ekoterm Silesia”i mieszkańców Rybnika w działaniach na terenie miasta w celu ograniczenia niskiej emisji – mówi Wojciech Sobczak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział w Rybniku. –Uważamy, że rozpoczęta właśnie akcja informacyjna i edukacyjna skierowana do mieszkańców to ważny element przyszłych zmian w kierunku lepszej jakości powietrza w regionie.

PGE Energia Ciepła działając zgodnie z ideą odpowiedzialności społecznej jest od wielu lat partnerem miast i społeczności lokalnych. Znajduje to odzwierciedlenie w prowadzonych inwestycjach proekologicznych, takich jak np. Program Ograniczenia Emisji czy prace dostosowujące zakłady wytwórcze do nowych wymogów środowiskowych. Spółka angażuje się oraz wspiera wszelkie działania edukacyjne i informacyjne mające na celu walkę o czyste powietrze.  

Spotkania informacyjne dla mieszkańców w ramach programu „Czyste Powietrze” zostaną zorganizowane przy współpracy z radami dzielnic w najbliższych miesiącach we wszystkich 27 dzielnicach Rybnika.

Więcej informacji na stronach: www.czystepowietrzedlarybnika.pl oraz www.rybnik.eu

5 marca 2019 roku mija dokładnie 50 lat od momentu, kiedy na teren Elektrowni PGE Energia Ciepła w Rybniku wjechały pierwsze spychacze i rozpoczęła się budowa obiektów zakładu.

Okoliczni mieszkańcy zostali poinformowani oficjalnie o budowie elektrowni na zebraniu zorganizowanym w październiku 1967 roku. Planowanym terminem zakończenia prac miał być rok 1980.

Konstrukcja elektrowni zakładała chłodzenie jej bloków przez chłodnie kominowe oraz sztuczny zbiornik wodny, dlatego też zakres prac był ogromny. Już w 1968 roku rozpoczęła się budowa sztucznego jeziora na rzece Rudzie, zwanego obecnie zalewem Rybnickim, stanowiącym jedną z wizytówek miasta.

Choć rybnicka elektrownia niedawno skończyła 45 lat, to plany jej budowy powstały znacznie wcześniej. W 1966 roku zatwierdzono projekt budowy zakładu o nazwie „Zakłady Okręgu Południowego w Katowicach – Elektrownia Rybnik”. Powstał on na podstawie prac, które już dwa lata wcześniej prowadzili geodeci z Katowickiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego.

Pierwszy blok rybnickiego zakładu rozpoczął pracę dokładnie 31 grudnia 1972 roku. Jest to data, którą uznajemy za początek działania rybnickiej elektrowni.

W ciągu następnych 13 miesięcy oddano do użytku kolejne trzy bloki. W 1978 roku rozpoczęły produkcję tzw. bloki drugiego etapu, czyli bloki od 5 do 8.

Wraz z budową elektrowni rosła także cała niezbędna do jej funkcjonowania infrastruktura. W 1973 roku oddano do użytku nową szosę łączącą Orzepowice z elektrownią. Powstały wtedy także trzy pierwsze bloki osiedla mieszkaniowego przy zakładzie, które stopniowo rozrastało się do obecnych rozmiarów.

Zbudowano także nowe mosty, pawilon handlowy, a cała dzielnica Rybnicka Kuźnia doczekała się utwardzonych dróg i linii autobusowej uruchomionej pod koniec 1977 roku.

Zakład w swojej historii niejednokrotnie zmieniał nazwę – funkcjonował jako przedsiębiorstwo państwowe („Południowy Okręg Energetyczny”, a następnie Elektrownia "Rybnik" w Wielopolu) oraz jednoosobowa spółka skarbu państwa Elektrownia "Rybnik" S.A. W 2001 roku w procesie prywatyzacji zakład został sprzedany konsorcjum EDF i EnBW, aby w 2017 roku ponownie stać się spółką skarbu państwa, częścią Grupy Kapitałowej PGE.

Na początku marca mija 50 lat od rozpoczęcia budowy obiektów technologicznych elektrowni w Rybniku. Choć niedawno obchodziliśmy 45-lecie działalności zakładu, to sama jego budowa rozpoczęła się znacznie wcześniej i zmieniła na stałe nie tylko krajobraz okolicy, ale także funkcjonowanie całego miasta. – mówi Wojciech Sobczak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział w Rybniku – Rybnik zyskał dużego pracodawcę, a to pociągnęło za sobą rozwój komunikacji, handlu, infrastruktury oraz rekreacji. Przez te kilkadziesiąt lat staliśmy się nieodłącznym elementem miasta i życia jego mieszkańców. Cieszymy się, że od początku swojego istnienia dajemy nie tylko miejsca pracy, ale dzielimy się tym, co mamy, wspierając liczne instytucje na terenie Rybnika oraz naszą Fundację PGE Energia Ciepła.

Od początku swojego istnienia elektrownia dbała o przestrzeganie norm środowiskowych oraz wprowadzanie nowych technologii. Funkcjonowała w niej własna opatentowana technologia półsuchego odsiarczania spalin zastąpiona w 2008 roku przez - jedną z pierwszych w Polsce - instalację mokrego odsiarczania IMOS I. Natomiast w ostatnich latach w ramach projektu Nowy Rybnik zbudowano instalację IMOS II, instalację katalitycznego oraz niekatalitycznego odazotowania spalin, nowoczesną oczyszczalnię ścieków, jak również instalację do współspalania biomasy.

Elektrownia uruchomiła także Zakład Odzysku Węgla „ZOWER” w Czerwionce – Leszczynach, który odzyskuje paliwo z hałd pogórniczych, a w roku 2004 utworzyła fundację, która do chwili obecnej jest największym ośrodkiem edukacyjno–sportowym w Rybniku.

Obecnie Elektrownia PGE Energia Ciepła posiada moc wytwórczą równą 1800 MW i jest największą elektrownią na Górnym Śląsku oraz jedną z największych w kraju.