Ochrona wód

 

Elektrownia Rybnik

 

Ochrona wód

Elektrownia Rybnik kładzie duży nacisk na ochronę środowiska i prowadzi zoptymalizowaną gospodarkę wodno-ściekową, na którą składają się m.in. wtórne wykorzystywanie wód technologicznych oraz nowoczesne procesy oczyszczania ścieków zapewniające spełnianie wymagań wynikających z BAT.

Zbiornik Rybnik

Sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 550 ha, zwany Zalewem Rybnickim lub Jeziorem Rybnickim, powstał poprzez spiętrzenie wód rzeki Rudy zaporą zlokalizowaną w Rybniku – Stodołach. Zalew ma długość ok. 7 km, objętość ok. 22 mln m3 i pełni bardzo ważną funkcję w lokalnym ekosystemie. Jako zbiornik retencyjny odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu wód w regionie. Zgromadzona woda stanowi rezerwuar, który można wykorzystać w okresach suszy, natomiast podczas ulew zmniejsza ryzyko powodzi, zapewniając stabilność zasobów wodnych. 

Monitorowanie parametrów fizykochemicznych i biologicznych wody stanowi jedne z najważniejszych działań prewencyjnych, dzięki którym wody zalewu są czyste i bezpieczne zarówno dla fauny, jak i ludzi korzystających rekreacyjnie z jego zasobów. 

Po wyłączeniu z eksploatacji bloków energetycznych 1 – 4 wody zalewu nie są aktualnie wykorzystywane do chłodzenia bloków energetycznych, ale nadal stanowią źródło wody technologicznej dla elektrowni. 

W celu ochrony czystości wód Zbiornika Rybnik rzeka Nacyna, której wody charakteryzują się podwyższonym zasoleniem, jest ujmowana i przepompowywana do rzeki Rudy za zaporę. Ten proces zapobiega zwiększeniu zasolenia wód zbiornika.

Na wodach Zbiornika Rybnik odbywają się liczne wydarzenia sportowe takie jak regaty, zawody wędkarskie itp. Jest to także popularne miejsce wypoczynku mieszkańców Rybnika i okolic.

Wokół zbiornika usytuowane są obiekty Fundacji Elektrowni Rybnik, przystanie oraz ośrodki wypoczynkowe.

Zbiornik Rybnik a bioróżnorodność

Zbiornik Rybnik, a także zbiorniki boczne, korzystnie wpływają na krajobraz Rybnika, a także odgrywają ważną rolę w dbaniu o bioróżnorodność. Jezioro Rybnickie położone jest na skraju Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich i jest miejscem bytowania wielu gatunków ptaków i ryb. Dodatkowo zbiornik jest otoczony terenami zielonymi oraz licznymi drzewami, co również wpływa korzystnie na organizmy żywe i krajobraz.