Ochrona powietrza atmosferycznego

 

Elektrownia Rybnik

 

Ochrona powietrza

Emisja do powietrza z Elektrowni Rybnik z dużym zapasem spełnia wszystkie wymagane normy emisyjne oraz nie powoduje przekraczania standardów jakości środowiska. Technologia stosowana w elektrowni spełnia rygorystyczne wymagania BAT (ang. Best Available Technology). 

Podstawowymi urządzeniami ograniczającymi emisję zanieczyszczeń do powietrza są:

  • Instalacje Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS) – w których odsiarczanie spalin jest realizowane według klasycznej metody mokrej wapienno-gipsowej. Podczas procesu odsiarczania spalin zatrzymywany jest również pył. W Elektrowni Rybnik działają dwie instalacje IMOS – pierwsza oddana do użytku w roku 2008 (IMOS I), a druga w roku 2017 (IMOS II). Sprawność procesu odsiarczania sięga 93%.
  • Elektrofiltry – urządzenia mają za zadanie wychwycenie pyłu znajdującego się w spalinach. Za każdym kotłem zainstalowano po trzy elektrofiltry. Sprawność całego procesu odpylania wynosi 99,9%.
  • Instalacje odazotowania spalin – na wszystkich eksploatowanych blokach energetycznych pracują instalacje katalitycznego lub niekatalitycznego odazotowania spalin (SCR i SNCR). Sprawność procesu odazotowania osiąga 48%.

Między innymi poprzez zastosowanie powyższych systemów ochrony powietrza w ciągu ostatnich 10 lat zredukowano emisję pyłu o ok. 91%, dwutlenku siarki o ok. 94% i tlenków azotu o ok. 88%.

W elektrowni funkcjonuje system ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń do powietrza, który pracuje przez cały rok 24 godziny na dobę oraz dodatkowo, zgodnie z wymaganiami prawnymi, przeprowadzane są okresowe pomiary emisji realizowane przez specjalistyczne, akredytowane firmy zewnętrzne.