Pojedynek na Słowa ma formę koncertu artystycznego prezentacji poezji mówionej i śpiewanej. Do bitwy stają drużyny złożone z sześciu uczniów, którzy recytują lub śpiewają poezję, akompaniatora oraz jednego występującego w poetyckiej interpretacji nauczyciela. W konkursie wystąpią drużyny rybnickich szkół – I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich oraz II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza Modrzewskiego.

Przed nami kolejna, wielka poetycka bitwa – bitwa, w której polska literatura piękna zyska zupełnie nowe brzmienie. Cieszę się, że po raz kolejny spółka PGE GiEK, poprzez Fundację Elektrowni Rybnik której jesteśmy mecenasem, mogła mieć istotny udział w tym niezwykłym, muzycznym wydarzeniu – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Pojedynek na Słowa niesie wiele pozytywnych wartości poznawczych, wyzwala artystyczną pasję i energię twórczą, rozszerza wiedzę o poezji i zachęca do poszukiwań literackich poza programem szkolnym. Łączenie rywalizacji uczniów z występami profesjonalnych artystów pozwala młodzieży zbliżyć się do sztuki poprzez interpretacje mistrzów – mówi Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczny Pojedynku na Słowa.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie muzyk obdarzony piękną barwą głosu, ale też showman, opowiadacz anegdot, plotek i żartów – MACIEJ MIECZNIKOWSKI. W recitalu „Piosenka jest dobra na wszystko” usłyszymy najpiękniejsze polskie i światowe przeboje takich twórców jak Władysław Szpilman, Andrzej Zaucha, Piotr Szczepanik, Wojciech Młynarski, Louis Armstrong, Nat King Cole, czy Prince, a także znane i mniej znane piosenki autorskie z repertuaru artysty.

To już 18. edycja, a więc wydarzenie osiągnęło pełnoletniość. Pojedynek na Słowa nie tylko uczy szlachetnej rywalizacji, ale przede wszystkim wyzwala artystyczne pasje i kreatywność. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy zaprosić młodzież i nauczycieli do tej pozytywnej rywalizacji na słowa – mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Start: godz. 12:00. Na wydarzenie WSTĘP WOLNY!

Głównym organizatorem Pojedynku na Słowa jest należąca do PGE GiEK Fundacja Elektrowni Rybnik, współorganizatorem Teatr Ziemi Rybnickiej.

elrybnik_site