Za Fundacją Elektrowni Rybnik kolejny rok działalności, który podobnie jak poprzednie obfitował w wiele wydarzeń, śmiałych projektów i ciekawych koncepcji.

Naszą misją jest wspieranie inicjatyw, które realizują działania z zakresu życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego – podkreśla Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik. – Fundacja uczy świadomego korzystania z zasobów energetycznych ziemi, wyzwala energię do poszukiwania i tworzenia rozwiązań dla lepszej jakości życia wszystkich ludzi oraz wspiera rozwój lokalny – dodaje Katarzyna Dutkiewicz.

W minionym roku dla najmłodszych Fundacja przygotowała m.in. zajęcia i imprezy podczas ferii zimowych, wakacji, z okazji Dnia Dziecka, a także kolejną edycję konkursu dla najmłodszych ze znajomości ogólnych zasad bezpieczeństwa – Bezpieczny Maluch.

Wśród licznych aktywności dla młodzieży na uwagę zasługuje projekt sadzenia drzew w ramach akcji PGE „Lasy Pełne Energii”. Z kolei projekt „Wewnątrz” z obszaru profilaktyki społecznej realizowany był w rybnickich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych i koncentrował się na zwróceniu uwagi rodziców, nauczycieli i pedagogów na potrzeby młodzieży wynikające z problemów z uzależnieniami, agresją i przestępczością.

Fundacja kieruje swoje programy dla mieszkańców miasta i okolic organizując m.in. Senioriadę, czyli sportową imprezę dla starszych mieszańców, Noc Świętojańską, a także Mszę na wodzie, na terenach zielonych Fundacji Elektrowni Rybnik i wokół ołtarza usytuowanego na wodach Zalewu Rybnickiego.

Fundacja włączyła się także do zainicjowanej przez Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich z Raciborza akcji „Cztery Kąty i Jeż Piąty”. Efektem akcji było wykonanie profesjonalnych i bezpiecznych domków dla jeży. Na terenach zielonych Fundacji aktualnie znajduje się 10 takich konstrukcji, w których zwierzęta znajdują schronienie.

Tradycyjnie w drugiej połowie września w Fundacji Elektrowni Rybnik wybrzmiewała piosenka artystyczna 27. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej OFPA rozpoczął się od dwudniowych przesłuchań eliminacyjnych, na które zgłosiło się ponad 60 wykonawców.

Cenną inicjatywą profilaktyczną Fundacji była akcja diagnostyki nowotworów piersi, w której mogły bezpłatnie wziąć udział kobiety po 35. roku życia. Ubiegłoroczna akcja połączona była z wystawą fotografii Radosława Czapli „Kolorowe Damy”, z kobietami, które walczyły i wygrały z chorobą. Wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Fundacja zorganizowała także akcje poboru krwi.

Na przełomie listopada i grudnia Fundacja zorganizowała 19. edycję turnieju edukacyjno-artystycznego dla uczniów szkół średnich – Pojedynek na Słowa, w którym wzięło udział dziewięć placówek oświatowych. Zwyciężyła debiutującą w turnieju drużyna z Raciborza.

elrybnik_site