Prezentacje podczas tegorocznych eliminacji, półfinałów oraz finału oceniało profesjonalne jury w składzie Maria Meyer, Danuta Schlette oraz Grażyna Tabor, a każdy pojedynek poprzedzał występ profesjonalnego artysty. Na scenie Fundacji gościli laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA – Krzysztof Stępień, Piotr Zubek i Paulina Lenda-Kozub.

Propagowanie wśród młodzieży poezji, literatury i kultury słowa poprzez współzawodnictwo pozwala im rozwijać się na wielu płaszczyznach, ułatwiając tym samym wkraczanie w dorosłość. Dzięki scenicznym interpretacjom prezentowanym przez uczniów oraz twórczej pracy nauczycieli i opiekunów artystycznych po raz kolejny przekonaliśmy się o pięknie i walorach języka polskiego – mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Wielki finał konkursu odbył się 15 grudnia w sali widowiskowej Fundacji Elektrowni Rybnik, gdzie wystąpiły dwie najlepsze drużyny 19. edycji Pojedynku – IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Rybnika oraz debiutujący w turnieju Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 z Raciborza. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczął występ gwiazdy i tak ze swoim recitalem „Szukam miłości” zaprezentowała się laureatka I nagrody 20. OFPA, znana i ceniona wokalistka Izabela Szafrańska, której akompaniował Michał Jurkiewicz. Po występie artystka dołączyła do jury, co było wielką niespodzianką i pozytywnym zaskoczeniem dla uczestników.

Finałowa potyczka przyniosła wiele emocji, wszyscy uczestnicy wspięli się na wyżyny swoich scenicznych możliwości. Poziom występów był bardzo wysoki. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 z Raciborza.

Literatura piękna, piosenka poetycka, a przede wszystkim ich interpretacja i prezentacja przez uczniów i nauczycieli jest siłą tego Pojedynku. Każdego roku jesteśmy mile zaskoczeni poziomem występów oraz tym, że uczestnicy odkrywają utwory, które czasami są już zapomniane, te twórcze poszukiwania są bardzo pozytywne i budujące – mówi Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczna Pojedynku na Słowa.

Finaliści oraz wyróżniający się wokaliści i recytatorzy 19. Pojedynku na Słowa otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

W 19. edycji Pojedynku na Słowa wzięły udział szkoły:

  • II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza Modrzewskiego z Rybnika
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 z Raciborza
  • Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera z Żor
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich z Rybnika
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki z Żor
  • Zespół Szkół nr 5 im. Józefa Rymera z Rybnika
  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych z Rybnika
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Rybnika
  • III Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta z Żor

 

elrybnik_site