Działalność społeczna przy Elektrowni Rybnik ma swój początek wiele lat temu, kiedy powstał budynek powszechnie znany jako Klub Energetyka. Funkcjonował w nim dom kultury, a w sąsiedztwie klub sportowy „Energetyk”. Po zawiązaniu się Towarzystwa Sportowego „Kuźnia”, to ono przejęło prowadzenie kulturalnych i sportowych aktywności. Dopiero z początkiem XXI wieku, Elektrownia Rybnik na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi podjęła decyzję o utworzeniu Fundacji, wyposażając ją w tzw. obiekty socjalne tj. dom kultury (Klub Energetyka), kryty basen, korty tenisowe oraz parking. Proces ten został zwieńczony w 2004 roku i od tego czasu Fundacja Elektrowni Rybnik prowadzi działalność w obszarach szeroko rozumianej kultury, edukacji i sportu.

Obecnie Fundacja realizuje zadania z obszaru ochrony i promocji zdrowia, oświaty, sportu i edukacji. Obiekty należące do Fundacji, w tym kryta pływalnia, zakład rehabilitacji leczniczej, saunarium, grota solna, pracownie kół zainteresowań, klub fitness oraz sale widowiskowe tworzą jeden z głównych tego typu ośrodków na terenie Rybnika.

Poprzez swoją aktywność Fundacja pomaga rozwijać pasje i zainteresowania mieszkańców miasta Rybnik. Służą temu m.in. koła zainteresowań o zróżnicowanej tematyce prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów oraz cykliczne wydarzenia i projekty, takie jak: Bezpieczny Maluch czy Sportowa Senioriada, aktywizująca i zachęcająca do rywalizacji sportowej uczestników po 60. roku życia. Ponadto, Fundacja regularnie przygotowuje wiele wydarzeń o charakterze artystycznym. Jest m.in. organizatorem jednego z najważniejszych przeglądów piosenki artystycznej w Polsce – Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA, a także turnieju edukacyjno-artystycznego dla uczniów szkół średnich – Pojedynek na Słowa.

Wiele projektów, wydarzeń i inicjatyw, które zrealizowaliśmy dla lokalnej społeczności, napawa wielką dumą a jednocześnie utwierdza w przekonaniu, że to ludzie, ich pasja, determinacja oraz zaangażowanie tworzą to miejsce, za co serdecznie wszystkim dziękuję – mówi Waldemar Lutkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Elektrowni Rybnik, Wiceprezes Zarządu PGE GiEK.

Z okazji 20-lecia istnienia Fundacji Elektrowni Rybnik, najbliższe miesiące będą czasem wspólnego świętowania. Fundacja stworzyła specjalną, jubileuszową ofertę. Szczegóły będą publikowane na stronie internetowej Fundacji oraz w mediach społecznościowych:

elrybnik_site